Leasing operacyjny – charakterystyka

Leasing operacyjny jest korzystną formą finansowania zarówno budynków, samochodów dostawczych, osobowych, a także sprzętu medycznego oraz komputerowego. Prowadząc działalność narażeni jesteśmy na wiele kosztów, jeżeli nie osiągamy bardzo dużych przychodów, możemy mieć problem z otrzymanie kredytu bankowego, a leasing operacyjny dostaniemy już wtedy, gdy prowadzimy firmę powyżej 6 miesięcy. Oplata wstępna, wysokość rat oraz możliwość wykupu ustalana jest indywidualnie i zależy od naszej kondycji finansowej. Warto tutaj zwrócić uwagę, że leasing dotyczy nie tylko przedmiotów nowych, ale i używanych. Opłata wstępna może wynosić zarówno 0, a nawet 45%. Po spłacie rat leasingowych, możemy wykupić ruchomość, bądź nieruchomość po cenie stanowiącej na ogół 1% wartości rynkowej. Do tego czasu nie jesteśmy właścicielami, a jedynie wynajmujemy dane dobro. Podatek vat doliczany jest do każdej raty, zatem jeżeli jesteśmy vatowcami to możemy go odliczyć. Oczywiście kolejną korzyścią jest możliwość skorzystania z obniżenia opodatkowania.

W razie problemów ze spłatą leasingobiorca może zrezygnować z leasingu pod warunkiem, że nie ma z tego tytułu zaległości. Może również zdecydować się na cesję, wtedy otrzyma od nowego najmującego, ustaloną kwotę odstępnego. Jednak nie odzyska się już zainwestowanych i wpłaconych pieniędzy.
Jeżeli decydujemy się na leasing przedmiotów używanych np. samochodu i okaże się, że ma on usterki, to koszt naprawy spoczywa na naszych barkach, ponieważ leasingodawca nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności.

pawel

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel

Latest posts by pawel (see all)

Autor

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *