Leasing finansowy- zalety i wady

W czasie trwania leasingu finansowego przedmiot leasingu, np. samochód czy lokal użytkowy w dalszym ciągu należy do leasingodawcy. Spłacanie rat kapitałowych po zakończeniu umowy leasingu pozwala na przejęcie leasingowanej rzeczy na własność, jeśli taki zapis znalazł się w umowie.

Leasing finansowy jest sposobem dla małych firm na rozwój działalności. Także takie, które działają na rynku stosunkowo krótko, mogą skorzystać z leasingu finansowego. Uprawnia je do tego prowadzenie działalności przynajmniej od 6 miesięcy. To także sposób na rozwój dla tych firm, które z powodu niskiej zdolności kredytowej, nie mogą uzyskać potrzebnych środków w ramach tego systemu finansowania.

Leasing finansowy wyróżnia się okresem trwania. Najczęściej zawierany jest na okres 5-ciu albo 7 lat, jednak w przypadku nieruchomości może być to nawet 30 lat. W czasie trwania umowy leasingobiorca pokrywa w ratach leasingowych 90% wartości rynkowej leasingowanego przedmiotu. To pozwala na jego bezpłatne przejęcie albo nabycie za symboliczną kwotę, po okresie trwania leasingu, co jest największą korzyścią.

Czy leasing finansowy ma jednak jakieś wady? Jedną z nich może być trudność w rozliczaniu. Najlepiej powierzyć to firmie księgowej, która ma doświadczenie w rozliczaniu leasingu finansowego i prawidłowo zaliczy część odsetkową raty kapitałowej w koszty uzyskania przychodu. Poza tym leasingobiorca ponosi ryzyko cenowe i rzeczowe, w przypadku niemożności korzystania z dobra na skutek jego zniszczenia albo utraty, w czasie trwania umowy. Niemniej jednak dla firm zadłużonych może to być jedyny możliwy sposób finansowania planowanych inwestycji.

pawel

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel

Latest posts by pawel (see all)

Autor

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *